Rum van melasse basis recept
Een prima basis rum recept voor 30 liter mash. Pas de hoeveelheden aan voor grotere of kleinere hoeveelheden mash.
Dit recept is een basis en het is niet de intentie geweest een perfect recept te schrijven. Het is een leidraad zodat beginners met hun melasse snel van start kunnen gaan.
Dit recept kan dus naar eigen inzicht worden aangepast, gebruik daarvoor naar hartenlust de informatie uit het grote Rum van melasse topic. Bespreek alle variaties dus daar.
Ingrediënten
2,5kg rietsuiker 3,5 liter rietsuikermelasse
10 liter water, of 7 liter water en 3 liter dunder van je vorige stook. Gebruik je geen dunder maar alleen water, voeg dan 1 of 2 theelepels tomatenpuree of een theelepel citroenzuur toe.
Bovenstaande verhouding melasse en suiker mag je naar hartenlust variëren.
Gebruik een gist die om kan gaan met melasse. Hiervoor is speciaal rumgist ontwikkeld, deze bevat ook de juiste enzymen om bepaalde bestanddelen in de melasse beter vergistbaar te maken.
De vergistingstemperatuur mag gewoon op kamertemperatuur, houd deze dus ongeveer tussen de 20 en 25 graden celcius.
Ga je dit recept een 2e of 3e keer maken? Dan kun je een deel van het water vervangen door de uitgestookte rum mash van de vorige stook. Dit noemen we de dunder.
Het maken van de mash:
Los de melasse en de suiker op in kokend water en roer voor een paar minuten tot het een geheel is. Laat het een nacht afkoelen en vul het de volgende morgen bij tot 30 liter of uw eigen gewenste hoeveelheid met water.
Nu mag de gist er bij. Strooi de gist bovenop en laat het een kwartiertje hydrateren alvorens het door de mash te roeren.
Er wordt soms een klein mespuntje vitamine C poeder toegevoegd om chloor of chloramine in leidingwater te neutraliseren. Hoeveel chloor er in zit verschilt natuurlijk per regio en je kunt dus zelf beslissen of je dit wilt of niet.
Zorg dat je vergistingsemmer groot genoeg is. Tijdens de wilde gisting kan het anders door het waterslot naar buiten komen. 25 liter in een 30 liter emmer is prima. Stel het recept dus een beetje af naar de grote van je vergistingsemmer.
Nu de gist is doorgeroerd en het deksel met waterslot is aangebracht zal de vergisting snel op gang komen. Laat volledig uitgisten, hier hoef je in de tussentijd helemaal niets meer aan te doen.
Stoken
Laat het nadat het volledig is uitgegist nog enkele dagen (of langer) staan om te bezinken. Hevel de vloeistof over naar de stookketel zonder het bezinksel mee de ketel in te nemen.
Nu strippen, dus alle alcohol er uit stoken. Dit doe je met een potstill/alambiek. Je hoeft dus nog geen cuts te maken of voor en naloop te scheiden. Als je alle alcohol er uit hebt gestript verdun je indien het boven de 40% alcohol is terug naar 40% en kun je opnieuw stoken. Dat noem je de spiritrun. Hier scheid je de voorloop en ga je cuts maken, je vult gedurende de hele stook glaasjes met je opbrengst en zet ze in volgorde op rij. Deze ga je ruiken en proeven, en als je ze lekker vindt dan gooi je ze bij elkaar. Dat is dan je uiteindelijke rum opbrengst. Voor meer info over het maken van cuts is er al erg veel te vinden op het forum.
Dit eindresultaat kun je zelf aanlengen naar drinksterkte.
Nu heb je rum, deze kun je zo drinken (blanke rum) maar je kunt hem ook op een vat laten rijpen voor een donkere rum. Er zijn nog talloze variaties mogelijk als je deze basisrum eenmaal hebt.
Hier nog enkele weetjes:
Rietsuiker melasse weegt ongeveer 1,4 kg per liter, en het gehalte aan suiker is ongeveer 50%. Zo bevat een liter 0.7 kg fermenteerbare suikers.
Melasse is vaak laag in stikstof, dus extra moet worden toegevoegd. DAP (di-ammonium fosfaat) werkt erg goed. Maar heb je dit niet in je keukenkastje liggen dan Kun je dit vervangen door 1 eetlepel tomatenpuree. Dit heeft geen invloed op de smaak.
Een hydrometer om het suikergehalte af te kunnen lezen heeft weinig zin bij een wash van melasse. De onvergistbare suiker, vaste stoffen en de hoge viscositeit van melasse geven valse hoge meetresultaten. Ga dus voor gewichten en volumes en bereken zo zelf wat het SG ongeveer zal zijn.
Commerciële distilleerderijen zuiveren meestal hun melasse alvorens het te gebruiken. Hun zuiveringswijze is een beetje ingewikkeld met vele stappen, maar er is een eenvoudige manier om dit thuis te doen. Voeg 2 delen water op 1 deel melasse (volumeprocent) en meng goed. Vervolgens verwarmen tot ongeveer 85 ºC Roer zeer goed door. Leg de deksel op de pan en laat het staan voor ten minste enkele uren.
Ten slotte hevel je voorzichtig de schone vloeistof van de vaste stoffen (als sediment op de bodem). Volgens sommigen zorgt deze wijze voor een veel zachtere smaak en je ketel wordt er een stuk minder vies van 😉 Ook zorgt het er voor dat tijdens de distillatie de mash minder schuimt, maar dit kan sowieso al voorkomen worden door een klein scheutje distilling conditioner toe te voegen.
@stookforum Ik ben net begonnen met bovenstaande instructies. (wat ruikt die melasse heerlijk zeg)
Het is of puree of citroensap, niet beide.
Correct?
@pulle beter citroenzuur en wat DAP (gistvoeding). Tomatenpuree als gistvoeding is een beetje achterhaald en vele zijn overgestapt naar andere voeding. Denk aan verkleuring van gistvaten maar ook bijsmaken in product. Een hand gekookt graan, bonen, of wat DAP is de logische keuze
Rijst werd ook genoemd en havermout.
We gaan gewoon kijken wat goed werkt. Voorlopig blijf ik nog wel even stoken.
@pulle ik heb mout gebruikt een koffiebeker vol en het gist boven verwachting. Nu ff een andere vraag wist ik veel wat dunner is dat is dus het goedje wat overblijft van je stookkosten nu hoor ik dat je dat moet bewaren en dat kunt gebruiken bij de volgende stook of heb ik dit mis .wat is hier het voordeel van en hoe moet ik het bewaren.
@stookforum kun je dit stoken met een t500? of kan er pas na het destilleren smaaktoevoegingen gedaan worden?
@slukske ik snap niet helemaal het verband tussen deze 2 dingen. Maar het is mogelijk om met de T500 rum te stoken(het liefst dan met de koper dome) En je kan er voor kiezen om voor of na het distilleren smaaktoevoegingen toe te voegen. De keuze is aan jou,. Ik hoop dat ik je geholpen heb 😆
@rumo bedankt voor je snelle respons. Ik heb een t500 maar niet de uitvoering met "helm". Ik had begrepen dat als je een "rumwash", of welke andere dan ook, stookt de smaak verdwijnt. ik heb tot nu toe alleen suikerwash gestookt.
@slukske Het ligt er eigenlijk aan wat voor soort stijl rum je wilt hebben, veel van de rums tegenwoordig worden op een Coffey Still gemaakt (ergo reflux kolom), deze behouden minder de smaak van de melasse (vind het zelf op laurierdrop lijken) en vind je meer in de toevoeging in cocktails. Nu is nederland sowieso niet echt een rum land en veel wat je in de slijterij vindt is gemaakt op een coffey still en niet een pot still. De zwaardere rums zijn doorgaans op een pot still gemaakt.
Er zijn genoeg rums die op een coffey still gemaakt zijn en nog voor honderden euro's de fles verkopen, natuurlijk wel mits deze op eiken gerijpt hebben gedurende jaren. De vraag is of je meer in de kant van Bacardi (minder smaak) of bijvoorbeeld een Angostura (veel smaak maar zwaarder) kunt vinden.
Elk brood is het tragische verhaal van graan dat geen Whisky mocht worden.
@rumo koperen dome en kolom bedoel je dan? Vervang je de packing door koper spiralen? Ik had ook gehoord dat een t500 ginbasket met koperspons ook een gunstig effect kan hebben.
@kena1979 het is de koper dome of reflux kolom. Meer smaak met de dome minder smaak(bijsmaak) met de kolom. Koper is een ander verhaal dat zal (ongewenste)stoffen in je drank neutraliseren. Koper wordt op vele manieren toegepast: ketel, dome, in de kolom of koeling of hoe dan ook het zal allemaal op een bepaalde manier iets bijdragen.
@stookforum Heb zojuist mijn 2de batch rum gestookt en ik vroeg me af of er of er een topic bestaat met recepten en dergelijke om de rum in te laten marceren. Zie door het bos de bomen niet meer 😓.
@stookforum vat staat nu een week te gisten, melasse en rietsuiker.
Gisting gaat heel traag nu, loopt volgens mij op zijn einde! ik heb de melasse niet gezuiverd van te voren, moet ik nu alles laten bezinken nadat het uit gegist is?
Is het een optie om alvorens te starten nog een keer alles door een zeefdoek heen te halen?
Wat houd precies de dunder in? Is dat wat er na destilleren nog in de ketel achterblijft?
groet, Harry
@harrymuyres ik was mijn melasse ook nooit. laat hem even goed uitzakken en hevel de boel goed over. Als je dan rustig stookt brand het niet aan.
Dunder is inderdaad hetgeen dat in de ketel achterblijft. Bij rum wordt het vaak bewaard om de volgende melasse deels mee te verdunnen voor de fermentatie. Dit omdat er vaak een wilde gist in kan zitten die wat fruitige smaken kan aanmaken. Google maar eens 'dunder pit' en druk op afbeeldingen. Om een mooi voorbeeld van dit resultaat te proeven raad ik je de smiths & cross rum aan.
Cheers
Aard van 't beestje
@stookforum hoelang duurt een gemiddelde gisting, melasse plus rietsuiker? Na 1,5 week is er bij mijn 25 liter batch nog steeds drukopbouw in het waterslot. Voor mijn gevoel nog steeds een teken dat er nog gisting plaatsvindt
groet, Harry
@harrymuyres Dat klopt en kan ook normaal zijn. Het kan makkelijk 3 weken duren. plus dan nog een weekje uitzakken.
Heb je je sg waarde in het begin gemeten?
Aard van 't beestje
@drankdier Dan heb ik nog even als het 3 weken kan duren! Als ik na uitgisten niet gelijk toekom aan stoken, is het dan nadelig als het vat nog 1 tot 2 weken staat, bijvoorbeeld zonder dat er zuurstof bij komt?
Het SG heb ik niet gemeten bij start.
@harrymuyres Zolang je het deksel er niet afhaalt zal er uiteindelijk een soort "deken" van CO2 op je mash liggen.
Velen zeggen dat het nadelig kan zijn als je een uitvergiste mash lang laat staan. Andere zeggen weer dat ze een maanden oude mash gestookt hebben met prima resultaat.
Zelf stook ik gewoon wanneer het uit komt. Als ik weet dat de mash klaar is open ik hem niet meer en zit ik er vooral niet aan. Eerst volgende moment dat ik dan tijd heb doe ik de stripping runs. Ik probeer ook niet al te lang te wachten.
Aard van 't beestje
@drankdier de stripping runs is dat de alcohol er in een keer van af stoken? Ik begrijp hier dat je bij de tweede run op smaak gaat destilleren en de eerste voorloop (Methanol) verwijderd.
Tot welke toptemperatuur in de kolom ga je dan door voordat je de eerste destillatie stopt?
@harrymuyres Stripping runs is inderdaad de alcohol uit de mash stoken. Dit te doe je door je vermogen van je ketel zodanig in te stellen dat er een vloeiende straal destillaat uit je ketel komt. Hierbij op wat voorloop na inderdaad geen cuts maken, dat doe je pas bij je spirit run.
Qua temperaturen (Let op, dit geld voor een pot still!):
- Vermogen van de ketel op 60C omlaag brengen en de brugtemp langzaam laten "kruipen" naar de temperatuur waarbij je een vloeiende straal krijgt. Liggend aan het percentage van de mash kan dit verschillen.
- Vervolgens niet meer aan het vermogen draaien tenzij de straal niet meer vloeiend is, anders vermogen iets verhogen.
- Strippen tot ongeveer een brugtemp van 98C. Of eerder stoppen wanneer je alcohol percentage van je uitloop onder de 20% zit.
Aard van 't beestje
@drankdier als je alleen suikerbeslag stookt voor alcohol is doorgaan tot 98 geen probleem
Stook je een beslag als melasse , graan,fruit om ook smaak over te houden is max 95 graden stookvocht . Dan zou brug temp al na gelang ketel type 92 al max wezen.
98 gr op brug zit je in kooknat al rond 100 graden en ben je de aroma's al flink aan het verbranden.
Boven 95 gr is gewoon een absolute stookfout !
@robbert Ik ben het eens met dat je de temp niet te hoog wilt wegens verbranden van aromas.
Echter ik heb hier een aantal stookschemas met meetwaarde waarbij je ziet dat bij een brugtemp van 98C de temperatuur in de ketel nog 94C is. De warmte stijgt en de energie moet eruit bij de brug. Daarom die je in het schema duidelijk dat je keteltemp bij het opwarmen hoger is dan op de brug. Maar eenmaal opgewarmd is de brugtemp heter dan die in de ketel.
Niet elk destillatietoestel is hetzelfde uiteraard, maar wanneer ik mijn stripping run moet stoppen op 95C brugtemp gooi ik heel veel alcohol weg, en bin 95C op de brug is de ketel pas 91C .
Pas bij de spirit run merk ik dat ik bij 92C brugtemp overschakel op naloop cuts omdat mijn percentage destillaat dan onder de 65% komt.
Correct me if I'm wrong, ik wil namelijk niemand tegenspreken maar juist met zijn alle het principe zo goed mogelijk begrijpen. Jij hebt sws al jaren meer ervaring binnen deze hobby dan ik.
Aard van 't beestje
@drankdier als het equilibrium in ketel
@robbert bedankt voor de uitgebreide reactie. Het liefst heb ik inderdaad zelf een thermometer nog onderaan in de ketel zodat ik dit echt kan waarnemen.
Ik merk zelf vooral tijdens het distilleren dat de temperatuur bij de potstill vooral zichzelf ook regelt. Met minimaal vermogen kan ik de uitloop goed reguleren maar zal de temp langzaam blijven stijgen. De brugtemp die ik aflees is eigenlijk ook af te lezen als een soort parrot. Intussen weet ik aan de hand van de brugtemp ongeveer het te verwachte alcohol percentage van mijn destillaat.
Echter met maximaal vermogen zal de brugtemp temp niet veel hoger worden. Dit natuurlijk doordat het kookpunt van de mash mede bepaald wordt door het alcohol percentage (tabel van sorel). bij deze tabel lees ik inderdaad ook af dat een kookpunt van 96C rond de 5% alcohol bevat en een dampfase van rond 36%.
Daardoor vraag ik mij wel af, sommige fruit mashes hebben een vrij laag alcohol percentage. Bijvoorbeeld een cider van appels of peren zit vaak rond de 5-7%. Zou jij dan door bijvoorbeeld de mash wat in te koken het suikergehalte wat verhogen zodat het alcoholpercentage na fermentatie hoger ligt? En dus aan de hand van de sorel tabel ook het overhalen van het merendeelvan de alcohol onder de 95C kan gebeuren?
Als ik namelijk een cider van laag percentage overhaal zou ik een tamelijk snel boven de 95C moeten zitten om het merendeel alcohol te verkrijgen bij de stripping run. Suiker aan de mash toevoegen vind ik sws geen goed idee, dat maakt meer smaakloze alcohol.
Aard van 't beestje
@drankdier bij 96 gr komt er zoveel andere vloeistoffen mee dat je op dergelijke percentage alcohol uitkomt .als je de ketel gelijk naar 96 graden jaagt en nog verder weinig hebt opgevangen zou de verhouding alcohol/ water / diverse op 96 zo uitkomen.
En De kooktemperatuur van de vloeistof met alcohol ligt lager des te meer alcohol in de verdunning aanwezig is.
Dat wil zeggen als er nog voldoende alcohol aanwezig is . Wanneer je langdurig op temperatuur van 78,3 of net iet daarboven zou blijven zou je al eerder de alcohol grotendeels hebben uitgedampt.
Een potstill zal inderdaad doordat de vloeistof minder wordt en ook de kook temperatuur veranderd van de vloeistof temperatuur gaan oplopen . Met een fijn afregeling kun je tijdens de overhaal de energie toevoer/ warmte dan iets terugbrengen waardoor op brug temperatuur nagenoeg gelijk blijft.
Ja als je gaat indampen let wel op dat ook hier geld meer temperatuur minder smaak maar met indampen zal volume minder worden en dus suiker verhouding hoger uitkomen. Dus verhoudings gewijze zal ook per volume de hoeveelheid alcohol hoger liggen dus percentage ook.
Ook bij cider zal op temperatuur van 78,3 -81 graden op brug alcohol moeten overkomen .
Mits natuurlijk de brug temperatuur boven of net achter het hoogste punt brug wordt gemeten waar de damp dus al overgaat naar condensor .
Ik zeg altijd maar zo dat de brug een drempel is . Wat onder de 78,3 zit blijft met zijn teen erachter steken en blijft hangen .
@robbert Duidelijk, dank.
Zal bij de volgende spirit run eens kijken wat er gebeurd wanneer ik het vermogen nog iets terugschroef als het destillaat bij 78-81C vloeiend uit de condensor begint te lopen. Vaak zit ik al op 33% van mijn vermogen maar wellicht dat het nog wat rustiger kan.
Bedankt voor de kennis
Aard van 't beestje
@drankdier Alcohol % age bij brug tem 95 graden was nog 8%. Ik heb deze apart gehouden, ga later bekijken of ik deze toevoeg in de tweede stook.
Ik ga nu nog een gisting inzetten en zal dit eerst gaan stoken, dan heb ik meer volume voor de tweede stook!! Nu was mijn opbrengst van 22,5 liter 6 liter van 36%.
Als ik bij de volgende batch dit ook weer kan halen dan heb ik een mooi uitgangsvolume voor destillatie en hoef ik de tweede stook maar één keer te doen! Scheelt tijd en (belangrijk nu) gas!!!
@harrymuyres mooie opbrengst hoor. Hoe ruiken de low wines?
Dan heb je na die grote stook denk ik wel een kleine 40L rum staan. Het voordeel daarvan is dat je zoveel hebt dat hij wel makkelijk een paar jaartjes kan agen. Te veel om op te drinken haha
Aard van 't beestje
@drankdier 40 liter schrijf je maar je bedoelt 4 liter… 6 liter 36% uit 22,5 liter mash!
Ik heb nog een vat op gisten gezet, hoop dit geeft weer hetzelfde na eerste stook.
Dan heb ik n mooie hoeveelheid voor een uiteindelijke definitieve eind run!
@drankdier voorloop niet meenemen in tweede destillatie, neem ik aan!
%alcohol is dat te meten met alcohol meter of moet dat adv soortelijk gewicht?
mijn ketel heeft ook mogelijk tot reflux maar dat moet ik dus niet toepassen bij eerste run.
@harrymuyres voorloop idd niet meenemen.
% alcohol van je mash is alleen te meten met de sg meter. Begin sg en eind sg kunnen je die informatie geven. Of de mash destillerem en je alcohol % meten van je low wines met een alcoholdobber.
Reflux is een no go, daarmee strip je de smaken. Als je de t500 met reflux kop hebt zal ik daarmee geen rum stoken, je stript alle smaken. Dan moet je even de copper dome met condensor en vermogensregelaar aanschaffen.
Aard van 't beestje
@drankdier ik heb een zelfbouw ketel, te gebruiken als refluxkolom en zonder reflux.
Het is een mooie koperen ketel, met gepakte kolom en werkt perfect.
@harrymuyres ziet er goed uit! Pakking er uit laten bij zowel je stripping als spirit run. Zo houd je meer smaak over. Ben benieuwd hoe je rum gaat worden? hier staan er ook twee rum batches te rijpen. Eentje puur melasse en eentje met fruit toegevoegd bij fermentatie.
Aard van 't beestje
@drankdier ik dacht ook al om pakking eruit te halen maar dan wordt scheidend vermogen vd kolom natuurlijk laag. Ik wilde eigenlijk in de eerste instantie de pakkingen erin laten en de batch lekker laten door destilleren en bij oplopende top temperatuur reuk/proef monsters te nemen.
Ik heb de kolom pas, ben wel ervaren met professionele destillatie maar dit stoken is nieuw voor mij!!
Ik heb ook nog een vat met onder andere mais op gisting staan! Dit is t groter vat op de foto.
@harrymuyres een groot scheidend vermogen is ideaal om zo een zo zuiver mogelijk resultaat te behalen van de stof die je wilt verkijgen.
Echter bij het maken van rum wil je niet alleen de alcohol uit de melasse verkrijgen, maar ook de bijproducten. Bijvoorbeeld de esters.
Door de pakking uit je kolom te halen haal je deze bij producten juist mee over, hetgeen dat jou rum karakter geeft. Met het maken van cuts kan jij ook bepalen hoeveel van deze bij producten er nog in je rum gaan zitten.
Mocht je nou niet teveden zijn met het resultaat kun je altijd een 3e keer destileren met pakking, of eventueel een deel hiervan.
Ik heb zelf ooit een keer een mislukte wijn met de reflux setup overgehaald, en daar is na 6 maanden op hout rijpen een vrij kale eau de vie uit gekomen
Aard van 't beestje
@harrymuyres Een drank die alleen smaakt naar het hout waar die op gerijpt is. Dus geen meegekomen smaken en geuren van bijvoorbeeld fruitesters.
Aard van 't beestje
- @drankdier ik heb de pakkingen uit de kolom gehaald, theoretisch zal ik nu het zelfde moeten overhalen als bij een potstill destillatie of kolom met helm
@harrymuyres Het resultaat is niet geheel hetzelfde als een pot still. Daarbij sluit ik me aan bij het commentaar van @Robbert.
Echter is het ook niet volkomen afgeraden om je rum nu te stoken hoor. De pot stil methode is vooral de Jamaicaanse/Caribische methode waarbij je een heel mooie traditionele oude type rum kan krijgen.
Maar als je kijkt naar veel flessen rum die er nu staan (bv. Flor de cana of El dorado) zijn vooral spaanse stijl rummen die met de column still gemaakt worden, uiteraard zonder pakking.
Dit type rum kan ook best lekker zijn, alleen mist veel smaak als je het bv vergelijkt met smith & cross rum. Dus met deze setup zonder pakking valt er wel iets moois te maken, alleen zal er een minder zware rum smaak aan zitten. Dit levert wel weer mooi ruimte in voor een mooie rijping op hout.
Aard van 't beestje
@drankdier de bekendste kolom still die nog steeds in gebruik is bij o.a. Bacardi em diverse moderne carabian rum is de coffey still. De opstelling heeft na de kolommen nog een aantal rectificatie en passage stations waarbij de hoge alcohol over low wines passeert om aroma te winnen.
Ook andere moderne rum producenten gebruiken tot de dag van vandaag coffey stills .
Maar zoals je weet zijn de meeste commerciële rum soorten light body.
@drankdier de bekendste kolom still die nog steeds in gebruik is bij o.a. Bacardi en diverse moderne rum is de coffey still. De opstelling heeft na de kolommen nog een aantal rectificatie en passage stations waarbij de hoge alcohol over low wines passeert om aroma te winnen.
Ook andere moderne rum producenten gebruiken tot de dag van vandaag coffey stills .
Maar zoals je weet zijn de meeste commerciële rum soorten light body.
@robbert Inderdaad veel moderne rums zijn erg light body. Uit welk boek komen deze illustraties? Zien er erg duidelijk uit dus ben benieuwd of ik het boek ergens kan vinden om me verder in te lezen. Vind goede stook boeken niet altijd makkelijk te vinden
Aard van 't beestje
@drankdier ik heb deze illustraties in mijn telefoon zitten . Ik moet even op zolder door de boeken om te zien yit welke ze komen
Ik denk dat het history of Barbados rum heet . Is boek uit jaren 60
@drankdier ik heb deze illustraties in mijn telefoon zitten . Ik moet even op zolder door de boeken om te zien yit welke ze komen
Ik denk dat het history of Barbados rum heet . Is boek uit jaren 60
@robbert Doe geen moeite. Heeft geen haast.
Ik merk trouwens wel dat ik in vergelijking tot de verkrijgbare flessen rum, en mijn eigen rum, inderdaad heel veel meer body krijg. Moet zelfs een beetje wennen aan de geur die de (nog jonge) rum heeft en merk dat ik niet echt een commerciële fles heb die ik ernaast kan zetten ter vergelijking.
Ben benieuwd hoe de smaak en geur veranderd gedurende tijd. Elke maand neem ik een klein glaasje om te kijken hoe hij veranderd.
Aard van 't beestje
@harrymuyres ziet er goed uit! had je hem alleen niet iets hoger dan 40% op t vat willen leggen??
Aard van 't beestje
@drankdier is tegen 41%, had ik het hoger moeten doen? Nu kan ik tussendoor al proeven!!!
@harrymuyres vaak wordt er tussen de 50% (voor zoete tonen van het vat) en 65% (voor kruidige tonen van het vat) gerijpt.
Je alcoholpercentage in het vat zal ook nogal gaan veranderen wegens het engelen aandeel en de zuigende werking van het hout. Liggend aan de luchtvochtigheid kan het % dalen of stijgen. Het zou bijvoorbeeld zomaar kunnen dat je rum over 3 maanden 35% is geworden
Aard van 't beestje
@drankdier dus het kan ook nog stijgen! Ik wist niet dat het alc %age invloed had op de smaak!! Duurt 40% dan langer alvorens gewenst resultaat bereikt wordt?
Ik heb weinig ervaring met stoken, ben nog onderzoekend in deze stookwereld dus alle tips etc zijn welkom!
@drankdier is het %age dan te sturen door de relatieve luchtvochtigheid? En hoe stuur je dit dan?
@harrymuyres je drank wordt opgenomen door het vat. Bij hoge luchtvochtigheid zal er er meer alcohol vanuit je vat in de lucht verdampen dan vocht en daalt het percentage. Bij een lage luchtvochtigheid verdampt er relatief meer vocht uit het vat en kan het percentage stijgen.
In beide gevallen verlies je uiteraard altijd volume.
Aard van 't beestje
@drankdier het vaatje ligt nu op een kamer met een temperatuur van 13 gr en lichtvochtigheid van 77%
@harrymuyres komt vast goed! tis een klein vaatje dus wellicht hoeft hij ook niet heel lang. wellicht dat je een klein percentage zal verliezen maar het zal wel meevallen
Aard van 't beestje
- @drankdier hoe laat moet een vaatje van 5 liter rijpen denk je?
Ik lees op internet tijden tussen 3 weken en 3 maanden!
@harrymuyres "oaken" en rijpen zijn twee verschillende dingen die vaak als 1 geheel tegelijk worden gezien. Vooral met kleine vaatjes moet je opletten dat je niet te ver gaat met oaken.
Ik zou ,als dit je eerste drank in dit vaatje is, niet te lang de drank erin laten zitten. Door het grote oppervlakte hout voor 5L drank zal je snel smaak en tannine uit het vaatje trekken. Het is een kwestie van proeven tot je zelf tevreden bent. Hoeveel smaak wil je van je hout hebben en in hoeverre wil je dat dit niet de originele rum smaak beïnvloed. Ik houd het liefst altijd een 0.7L weckpot blank erbij om de drank ook zonder hout te proeven.
Eenmaal met genoeg smaak van het hout kan je de rum weer bewaren in een grote pot en zal hij prima verder rijpen. Ook smaken van het hout kunnen nu weer omgezet worden, vaak wordt de drank minder wrang/bitter en krijg je meer zoete smaken zoals bv vanille omdat een bestandsdeel in hout kan worden omgezet tot vaniline (het synthetische vanille) tijdens het rijpen.
Vervolgens heb jij weer een leeg vaatje staan die je kunt herbruiken voor je volgende drank, die weer wat complexer kan worden omdat er ook rum smaken in mee kunnen komen. Ook kan deze 2e drank vaak wat langer staan omdat de smaken wat minder snel uit het vat in de drank komen. win win situatie dus.
Uiteindelijk is het zelfs gewild dat je drank langer in het vaatje kan zitten zonder dat het te veel smaken van het hout krijgt. Voor oxidatie geld namelijk ook dat dit sneller gaat in een klein vaatje dan in een weckpot oid. Dit gezien de contact oppervlakte veel groter is en het hout door zijn poriën kan ademen.
Aard van 't beestje
@drankdier dit is inderdaad de eerste drank in dit vaatje! Ik begrijp jouw uitleg, oaken en rijpen moet je scheiden, nu helemaal en zal de drank er niet te lang inhouden! Proeven is zeker een mooie test en…smaakt immers nu al, niet vervelend om te doen!
Dus, 3 weken bij een nieuw 5 liter vaatje zou dus best wel voldoende kunnen zijn!
ik heb nog een klein litertje 70% ige blanke rum en ga dit eens vergelijken!
Nog een vraag, is het verstandig om op een vaatje iets te laten oaken van bv 2 liter? Of is er dan een te grote gaskap?
@harrymuyres In principe zou het kunnen. Alleen ik zou het vaatje wel vaak voor 80% minimaal willen vullen. Zo is altijd bijna al het hout in contact met je drank en rijpt je vat ook beter mee.
Anders krijg je straks een rum barrel, waarna de onderkant whiskey heeft gehad. En als je hem vervolgens volledig vult krijg je weer zowel je whiskey als rum terug in je brandy. Uiteindelijk wordt lastig in te schatten welke kant je drank op gaat en hoe snel het oaken zal gaan doordat het ene hout onderop langer/meer in contact is geweest dan de bovenste planken.
Aard van 't beestje
@drankdier inderdaad, zo had ik het nog niet bekeken, bedankt voor de tip!
@drankdier weer een vraagje, na overplaatsen van vaatje naar glazen kruik van 5 ltr waar kan ik dan aan denken? Half jaar, een heel jaar of nog langer?
@harrymuyres geduld is een schone zaak. Langer is beter, maar na 12 jaar hoor je vaak dat je wel een piek bereikt. De vraag is hoelang je t volhoud.
Het gaat hier vooral om hoge alcoholen die onder invloed van zuurstof worden afgebroken en esters die onder invloed van zuurstof worden gevormd. Deze reacties hebben tijd nodig en hoe langer je het geeft des te meer je vormt.
Ik las ergens dat de drank op hoger % bewaren na distilleren deze reacties positief beïnvloed. Ik test dit nu met een Apple brandy die ik 3 maanden op 72 en 50 % bewaar.
Na 1 maand wachten en vervolgens ruiken heb ik alvast de conclusie kunnen trekken dat ik mijn laatste rum niet meer verdund heb na het distilleren. Die mag ook netjes 3 maanden wachten alvorens rustig te verdunnen en op hout te leggen. Het verschil bij de apple brandy was namelijk groot.
Aard van 't beestje
@drankdier ik heb ook drank “op” Amerikaans eiken - medium toasted “liggen”. Dit krijgt ook een mooie kleur en smaak maar ook dat had ik dan beter op een hoger %age moeten opslaan…of misschien is dat minder belangrijk omdat het maar tot maximaal afgeeft.
ik las ook ergens dat je de gebruikte houtsnippers ook weer kan gebruiken omdat men dan een mooie menging kon krijgen van de verschillende dranken! Ook dat ga ik eens testen,…. Tis net koken, lekker uitproberen en ontdekken!!!
Wat vindt jij trouwens ervan om vanille-stokjes toe te voegen aan de rum, nadat het uit het vaatje komt?
ik blijf vragen! 😉
@harrymuyres Blokjes of chips herbruiken kan en is leuk, effect zal wel minder zijn dan bij een vat. op een hoger % opslaan kan goed zijn, alleen op hout ook weer niet te hoog. Ik zet mijn rum dus nu eerst 3 maanden blank weg, en daarna heel langzaam door verdunnen (anders raak je smaken weer krijt) en zet hem vervolgens tussen de 50-65% op hout.
Vanille in rum doe ik niet aan, tenzij ik wellicht spiced rum wil maken maar dit heb ik nog nooit gedaan. De vanille geeft heel snel heel veel smaak af aan alcohol, waardoor je veel smaken die je in je rum gecreëerd hebt niet meer proeft.
Het enige wat ik met rum doe is hem licht aankleuren / aan zoeten met karamel, Volgens bronnen zit er in sommige rummen tot 10% suiker. Zoek bijvoorbeeld maar eens naar het suikgehalte van de bekende ron Zacapa dan zal je schrikken.
Vaak zit ik met 1.5% karamel (dus 15gram/liter rum) al op een redelijk zoete smaak. Ik wil hem ook niet te zoet maken.
Aard van 't beestje
@harrymuyres Die maak ik zelf. Giet ik vervolgens op een plaat en laat ik afkoelen zodat ik hem in stukken kan slaan. Wel opletten dat je hem niet verbrand, dan wordt je rum meteen bitter. Karamel maken is niet moeilijk maar niet iedereen lukt het bij de eerste poging
Aard van 't beestje
@drankdier kan ik ergens hier een recept/beschijving vinden vanhetmaken van de caramel? Of wellicht heb jij t recept voor me?
Ik wil namelijk een gedeelte van mijn opbrengst zoeter maken!
@harrymuyres suiker in een pannetje oplossen met een klein beetje water. Vervolgens aan de kook brengen.
Goed blijven roeren en doorkoken tot het water verdampt is. Suiker zal nu heel ff weer kristalliseren maar al gauw vloeibaar caramel worden op de bodem van de pan. Blijf goed roeren en haal de pan ook geregeld van het vuur, karamel verbrand heel snel en je kan je pan ermee verkrachten.
Blijf goed door roeren tot alle suiker gekarameliseerd is. Je kan hem nu nog iets donkerder en intenser maken door nog even door te verwarmen maar ook hier geld, te donker wordt bitter en verbrand.
Vervolgens gooi je wat op een bakplaat en laat je dit uitharden. Pas op et is super heet.
Als je je vrouw blij wilt maken blus je de caramel die je niet nodig hebt wat boter en room. Dan krijg je vloeibare fudge. Heerlijk voor over je toetje.
Aard van 't beestje
@drankdier dus snel verdunnen volgende keer niet doen!
Rum heeft nu eerst dikke maand gestaan op 73% alc, heeft wel al n lekkere smaak!
@harrymuyres FYI de lijst met commerciële rummen en hun sugar content.
To revive this thread here is a list of rums and their sugar contents I've acquired from Alko in Finland. What I find particularily interesting is the changed sugar content in Ron Zacapa 23. The Swedish government still reports it being at 41 g/l.
For comparison here is a list of rums from the Swedish government (Published on Facebook by Daniel Seehuusen):
Angostura 1919 14gr/l
Appleton Estate Extra 12 Years less than 3gr/l
Berrys' Caribbean Rum 12 Years less than 3gr/l
Botran Solera 1893 Gran Reserva Añejo 9 g/l
Dillon Très Vieux Rhum less than 3gr/l
Diplomático Reserva 8 Años 7gr/l
Diplomático Reserva Exclusiva 12 Años 41gr/l (!!!)
El Dorado 15 Years 31gr/l
Matusalem Solera 7 Blender less than 3gr/l
Negrita Dark less than 3gr/l
Ron Barceló Gran Añejo 5gr/l
Ron Quorhum Solera 23 Years 46gr/l (!!!)
Ron Zacapa Gran Reserva 41gr/l (!!!)
Rum Plantation 20th Anniversary Extra Old 29gr/l
Rum Plantation Grande Reserve Barbados 22gr/l
Zacapa XO 26gr/l
Update! 20/02/2014
More rums have been added and or updated to the Swedish database.
Bacardi Black 8 gr/l
Bacardi Superior less than 3gr/l
Barracuda Rum Silver less than 3gr/l
Brugal 1888 Gran Reserva Familiar 3gr/l
Brugal 1888 Gran Reserva Sherry Oak 4gr/l
Cachaça 51 16gr/l
Captain Morgan Jamaica Rum 3gr/l
Havana Club Añejo 3 años 3gr/l
Havana Club Añejo 7 años 4gr/l
Havana Club Añejo Blanco 3gr/l
Havana Club Añejo Reserva 3gr/l
Matusalem Platino 5gr/l
Matusalem Solera 7 Blender 3gr/l
The Akaya Organic White Rum less than 3gr/l
Aard van 't beestje
@drankdier als percentage van boven de 50 ,% zakt in 3 mnd naar 35 % is er toch iets mis in hoe een vat is opges
@robbert die 35% sloeg op de 40% in het vat van de rum van harry, niet op een opslag van 50%. Sorry als dit niet duidelijk overkwam
Aard van 't beestje
als percentage van boven de 50 ,% zakt in 3 mnd naar 35 % is er toch iets mis in hoe een vat is opgeslagen.
Of is voorbehandeld.
Een vat sla je op in een ruimte waar een luchtvochtigheid van 75/% is en temp van rond 12 graden.
Ik heb zelf een vat al 4 j in kelder . Er mist minder dan 10% aan volume en percentage is 2% lager dan begin
@premières op een slechte dag zakt luchtvochtigheid iets tot 70 % in een droge zomer zoals afgelopen zomer maar dan bevochtig ik het Linnen wat over vat heen ligt maar rest van tijd is 75 -78 % . gemiddelde.
Temp is 10 a 11 graden gemiddelde . deze zomer ongeveer paar dagen max 14 graden geweest. .
Het is vrij constant grootste deel van het jaar.
@harrymuyres voor een rum stook of een eau de vie is een kolom niet geschikt.
Je houd te weinig smaakt stoffen als vezels, foezels ,esters en ethische olieen over .
Voor rum gebruik je Een helm / hoed op de ketel evenals bij potstill en andere ketel vormen voor dranken waarbij vanuit beslag smaak moet worden gevormd en overgehaald.
@robbert die ketel heb ik niet, ik heb de pakkingen uit mijn kolom gehaald. Hoop dit is voldoende
@harrymuyres misschien kun je de kolom op twee plaatsen door zagen . Een paar sokken kopen en op onderste deel zetten en op het tussenuit gezaagde stuk . Dan kun je zowel met een korte top en een kolom werken Door het uitgezaagde tussen stuk dus uitneembaar te maken .
Als je het top deel op onderkant kunt zetten en tussen 8 1/4 en 10 1/4 inch kunt maken . Dan zal je een betere verhouding hebben voor aroma's over re krijgen .
En je kunt snel weer naar kolom over schakelen door losse deel er weer tussen te schuiven.
@robbert dat zou inderdaad kunnen maar denk jij dan dat de smaken nu niet mee komen bij een niet gepakte kolom?
Tot welke toptemperatuur moet je trouwens doorgaan, welke richtlijn kun je aanhouden?
Ik heb veel ervaring met destillatie, beroepsmatig veel gedestilleerd in chemische bedrijven maar dit is nieuw voor mij!
@harrymuyres de kolom zal wel wat smaken over laten komen maar je moet dan hoog Stoken om op brug een goede temperatuur te krijgen en constant te houden . Dan is onderin ketel waarschijnlijk al rond kookpunt wat weer tenkoste gaat van smaak . Om zo "schoon " mogelijke alcohol te krijgen is een brug temperatuur nodig van 78,3 tot 81 graden.
Damp temperatuur voor ethische stoffen om vluchtig te worden en over te komen of meegedragen kunnen worden zal de brug temp rond de 88 gr zitten . Een kolom heeft veel oppervlakte om op terug te condenseren en smaken zullen daarom uitelkaar vallen.
@robbert dus beste is als ik stuur op toptemperatuur van 78,3 tot 81 graden . ( ik neem hierbij aan topT is brug T)
Als ik rustig opwarm kan ik wellicht koken in de bodem vd kolom voorkomen/minimaliseren!
Op de foto de (enige) temperatuur meting die ik heb!
soortelijk gewicht na gisten was ietsje boven 1000, misschien 1005! Volgens mij is was dat dan ok niet?
@harrymuyres sg van melasse vergisting zou 1005 heel goed zijn .
Temperatuur op de meter bovenin voor zo schoon / natural mogelijk alcohol moet omdat hij nog net voor bovenste punt zit ( het drempeltjes waar net de alcohol overheen moet kunnen vallen ) dus rond de 79 graden zijn .
Voor een rum stook van melasse met de pakking eruit is een 88 graden een richt temperatuur om toch smaak over te halen.
@robbert ik zit nu de hele tijd op 89 graden, temperatuur blijft constant en kolom loopt heel regelmatig.
Laat t rustig doorlopen nu!
@harrymuyres probeer wanneer je eind naderen gaat , dan zal temperatuur oplopen, niet boven 94 te komen.!
@robbert nog twee vraagjes, al ik na 95 door ga wat haal ik dan over de top?
Als ik t destillaat meet met een alcohol meter wijkt dit dan af?
@harrymuyres als je door stookt betekent dat je inmiddels in je stooknat alle smaken staat te verbranden..
Alcoholmeter is meestal geijkt op 15 of 20 graden.
Is temperatuur dus hoger of lager dan wijkt percentage af .
@robbert dan zou 89 omdat ik net voor de bocht zit ideaal moeten zijn!!
Na deze eerste stook moet het dan een tijdje staan voor de tweede stook?
@harrymuyres nee je kunt de 2e stook gelijk erna doen .
( Wel ketel en kolom even tussen overhalen spoelen)
@harrymuyres bij elke vergisting wordt methyl gevormd.
Bij mellasse, suiker , granen , mouten , knollen is aanwezigheid eigenlijk verwaarloosbaar . En verder geen probleem.
Bij hard schillig fruit is methyl vorming iets om rekening mee te houden .
@drankdier welk fruit had je bij de rum toegevoegd aan de rum batch?
in totaal had ik ruim 7 liter opbrengst 40% ige rum. Gedeelte zit nu in een 5 liter eikenvat, een liter laten rijpen op eiken snippers, een liter op snippers plus kruiden voor spiced rum! Gisteren geproefd en smaakt heeel spiced!
Welke gist gebruik jij bij de rum?
@harrymuyres een rum was puur melasse, water en de rum turbo. Resultaat was niet best.
Die opvolger was met banaan, dadels en een weizen gist. Ook over dit resultaat ben ik niet heel tevreden.
Beide te zwaar / te veel melasse smaak en te weinig fruit esters. Ik houd van een Smiths & cross rum en niet van een bacardi spiced.
Nu staat er eentje te fermenten met melasse, suiker en water zodat de melasse smaak wat verdund wordt. Van deze rum is het idee om de backset te bewaren en om met muck/dunder te gaan werken zoals de oude methode. Zo hoop ik meer zuren te krijgen en in de toekomstige stook meer een high ester rum te kunnen maken.
Wellicht dat de 2 oude rummen ook nog met wat van de muck worden mee gestookt als ik tevreden ben over de cultuur. Om ze zo wat meer funk te geven.
Aard van 't beestje
@drankdier was het deze gist die jij gebruikt bij de rum?
https://www.stookwinkel.nl/product/prestige-turbo-gist-yeast-rum-turbo-62-g/
@stookforum ik heb dit voor het eerst gemaakt zoals is beschreven het giste als een malle en na drie dagen stond het waterslot gelijk zag geen activiteit is dat goed
@theovz je hebt het vast goed gedaan hoor. Maar het is na 3 dagen nog niet uitvergist. Als ik het zo lees heb je geen soortelijk gewicht gemeten (SG) als je dat wel doet en het blijft 2 dagen gelijk, dan weet je of het uitvergist is
Voor nu zou ik het nog zeker een week laten staan. Niet openen of roeren in de tussentijd.
@stookforum Inmiddeld dit recept al 2 keer gemaakt en man o man, wat een lekker drankje kan je hier van maken zeg!
1e keer alleen een fijn stook. Toen kon ik in het begin en het eind bij elke cut een verschil ruiken. En alleen de bocht weg gegooid. Ik had 10 liter mash en kreeg hier ongeveer 1 liter rum van.
2e keer eerst een ruwstook en daarna een fijnstook. Ik moet zeggen dat bij de fijnstook bijna elke cut hetzelfde rook. Heb dan ook, behalve de voorloop, niets weg gegooid. Wel als experiment diverse cuts bij elkaar gegooid. Even kijken of er na het agen een verschil is. Deze keer had in 25 liter mash en ongeveer 3.5 liter rum.
Dit recept is dus een echte aanraders voor de rum lovers onder ons.
@stookforum bedankt voor het plaatsen van het recept, klinkt interessant en ook het idee van het laten staan in een vaatje klinkt als een leuk experiment.
Is het uiteindelijke alcohol percentage alleen middels SG te berekenen of kan ik na de laatste keer distilleren ook gewoon mijn alcohol dobbertje gebruiken? Het is uiteindelijk toch gewoon een heldere alcohol die er over blijft?
Alvast bedankt.
@twisted Met SG kan je alleen iets voor en na de gisting en dat gaat met melasse eigenlijk ook niet helemaal op vanwege de dichtheid van melasse. Na het stoken kan je gewoon met de dobber zien hoeveel alcohol er ongeveer in zit (ongeveer vanwege invloed van temperatuur)
Age is not important unless you are a cheese, a wine or a whisky...
Ik heb 120 liter melasse vorig jaar vergist om een vaatje vol te krijgen en wat zeker werkt is een zakje rumgist ( ik had vorig jaar een wit merk van stookwinkel ) 6 kilo melasse mengen tot 25 liter mash tusse 25 en 30 graden, zakje gist erbij en gaan. Kan niet mislukken. Voor de rest kan je lekker spelen met alle varianten. De een kiest de moeilijke weg de andere voor een wat makkelijkere weg. Maar mislukken kan het nooit.
Eventueel kan je achteraf ( als de melasse grotendeels is vergist) nog een paar kilo rietsuiker toevoegen voor meer alcohol maar nooit meer dan een halve kilo per keer want het spuit anders de ton uit zo agressief valt het gist de suiker weer aan. My 2 cents
en dan komt het op stoken aan en proeven.
hoeveel gist mag erbij vermengt worden?
1 heel zakje gist per emmer. 1 zakje is bedoeld voor ongeveer 25 liter maar dat komt niet heel precies. Omdat dit speciaalgist is gebruik je het gehele zakje omdat je alle voeding en hulpstoffen nodig hebt.
Heel veel rumvragen en antwoorden vind je hier
@stookforum Vraagje Jan: Ik heb jouw recept gemaakt met de rumgist van Still spirit, moet je dan nog gistvoeding toevoegen? Klopt het dat deze niet in het zakje zitten zoals bij de turbogist?
De gelukkigste mensen hebben niet het het beste van alles. Zij maken van alles het beste.
@hilly hoi Hilly, klopt, als je de Still Spirits zakjes gebruikt kun je zelf gistvoeding en enzymen toevoegen volgens de specificaties van Still Spirits. Maar melasse heeft zelf genoeg voeding, ik zou er niet al te veel aan toevoegen hoor.
@stookforum Duidelijk, ik had er ook niets aan toegevoegd maar heb een verloop van gisting die naar mijn idee niet goed gaat, er was een hele langzame gisting die naar 2 weken is gestopt en ik vraag mij af of dit kan kloppen met deze gist?
De gelukkigste mensen hebben niet het het beste van alles. Zij maken van alles het beste.
@hilly S.G. waarde en p.H.?
Elk brood is het tragische verhaal van graan dat geen Whisky mocht worden.
@stookforum @alchemist Sg niet gemeten omdat ik had gelezen dat deze niet betrouwbaar is bij molasse, hij staat nu op 1028. PH is nu 5.2 en was rond de 5 ik weet niet hoe betrouwbaar dat is omdat het met de donkere vloeistof moeilijk te zien was. Goed om te horen dat 2 weken prima kan met de Still spirit gist.
De gelukkigste mensen hebben niet het het beste van alles. Zij maken van alles het beste.
@stookforum hij had dus toch aardig staan gisten, ik heb hem vorige week gestookt tot 3,5 liter van 55%, hij staat nu te luchten en binnenkort een 2de stook. Hij begint al wel lekker te ruiken, de smaak is ook aardig, ik heb wel het idee dat opbrengst niet voldoende is?
De gelukkigste mensen hebben niet het het beste van alles. Zij maken van alles het beste.
@hilly hallo, ik lees je bericht dat jij na de eerste stook het destillaat laat beluchten en dat toen de smaak veranderde! Kwam er meer rumsmaak of welke smaak en heb je toch nog de tweede run dan gedaan en wat hield je over van de 3,5 liter van 55%?
Ben jij gestart volgens het recept en hoeveel had jij totaal vergist en gedestilleerd?
groet, Harry
@harrymuyres, Het luchten zorgde er vooral voor dat de scherpe randjes er vanaf gingen de smaak werd daardoor ook zachter, wat ik (na de 2de run) heb overgehouden weet ik niet meer.
De gelukkigste mensen hebben niet het het beste van alles. Zij maken van alles het beste.
Hoy,
Ik laat hem langer klaren want rum zakt nogal gemakkelijk uit tijdens het stoken, met gevolg een dikke bruine laag vanonderen in de ketel.
ik werk wel met n'en weerstand onderin de ketel.
grts.
dumo
@dumo daarom was ik de melasse. De smaak wordt daar door zachter, maar je ketel blijft ook schoner.
@rumon
na het uitkoken van de riet grofweg de vaste delen uit zeven.
Daarna kun je calsium hydroxide toevoegen aan de Melasse
Tijdens gisten ontstaat co2 wat de calsium omzet naar carbonaat en deze slaat vervuiling neer .
Meteen Na gisting gaat op bezinksel laagje na alles in ketel .
Te lang laten staan of " klaren " geeft kans of infectie en binden van zuren du kans op acetaat vorming wat niet te goede komt aan de latere drank .
Het bezinksel dat na destilatie overblijft kan men meteen wegspoelen of laten zitten als burned ale ( dunder ) en met volgende batch mee gestookt .
@pulle, 1 deel melasse 2 delen water dat 20 min. op 85 graden houden en goed roeren, dan een nachtje laten staan en dan af gieten of hevelen zodat de dikke drap (of een deel er van) achter blijft in de pan. Het gedeelte wat achter blijft in de pan gebruik je niet.
@peet welke link bedoel je? Ik ben aan het teruglezen maar zie zo snel niet welke link je bedoelt.
Sommige urls zijn met het nieuwe forum verranderd. Dan even de zoekfunctie gebruiken.
Groetjes, Jan
mijn variatie hierop is 7,5 liter melasse en een tikkeltje rietsuiker voor een kleine 30 liter. Lummel, hoe rap gaat de vergisting? deksel los laten zitten?
en bedankt voor de melasse!!
en Pino bedankt voor de melasse!!
God kanonnen, gister de gist erop vandaag de ton buiten. Die gaat als een rakket
Lummel, even check. Je doet er dus geen rietsuiker bij? Alleen melasse, water en gist?
Hoi Willempy, sommigen doen het met, en anderen doen het zonder toevoeging van suiker. Het grote rum topic vind je hier: http://www.stookforum.nl/thread/rum-van-melasse-stoken/
Hoi Willempy, sommigen doen het met, en anderen doen het zonder toevoeging van suiker. Het grote rum topic vind je hier: http://www.stookforum.nl/thread/rum-van-melasse-stoken/
bedankt voor de extra rumgist... Laat de melasse maar komen ik ben er klaar voor 🙂
Even een vraag: ik kwam deze tegen op internet. Zou dit ook geschikt zijn om te vergisten ?
Alles waar (vergistbare) suikers in zit kun je vergisten.
het is inderdaad een suikerriet melasse . het enige wat erbij staat en me dan ook afvraag is dat het een mix is met weinig suiker. misschien eens bij de leverancier de voedingswaarden en juiste ingridiënten navragen. 50.95 euro voor 25 liter is zekert geen slechte prijs als het goed is
De NAF molasse bevat volgens het etiket 44,3% suikers
Er staat bij:
NAF Melasse is een mengsel met een relatief laag suikergehalte en gemakkelijk schenken.
Het is dus verdunt, dan is de prijs misschien niet zo goed.
Het kan ook zijn als je er rum van maakt dat je na 2 glaasjes gaat hinniken.
Laatste bericht: Startersvragen bij ketelkeuze Ons nieuwste lid: sophiebach Recente berichten Ongelezen berichten Tags
Forum iconen: Forum bevat geen ongelezen berichten Forum bevat ongelezen berichten
Onderwerp pictogrammen: Niet beantwoord Beantwoord Actief Populair Sticky Afgekeurd Opgelost Privé Gesloten








