Quanta costa ?

Geupdate op 16 januari 2019 in Het Café (praathuis)
25 op 12 januari 2019

Begin van het jaar en het ideale moment om eens uit te rekenen wat de hobby kost.

Alles bij benadering, berekend voor een eenvoudige sugar wash.

Indien je om de week (ongeveer) 3kg suiker laat gisten, zal je minimum 150 kg suiker per jaar verwerken. Laten we .7 euro per kg rekenen.

Om dat te stoken verbruik je in gas ongeveer 300 Euro. Laten we daar een 100 Euro toevoegen voor citroen, tomatenpuree, gist, kruiden etc.

150 kg suiker geeft je ongeveer (2x gestookt), laten we zeggen 150 liter aan 40 graden.

Dus kost : 550 euro

Liters : 150

Per liter 3,6 euro

Uiteraard schrijven we installatie niet af Het is een hobby en tenslotte een bescheiden investering. Laten we zeggen dat je met 2.000 euro al heel ver kan springen.

Uit bovenstaande merk ik dat je alleen je kostprijs per liter omlaag kan krijgen door stookhoeveelheden op te voeren. Suiker is immers goedkoop.

Aangezien voor een hobbystoker 150 liter per jaar (oftewel 12 liter per maand) reeds ruim meer is dan zijn of haar lever kan verwerken, pleit bovenstaande berekeningen voor een liberalisering van het hobby stoken. Persoonlijk denk ik dat het bijna geen impact zal hebben op inkomsten accijnzen.

Wat denken jullie ?

 
  • Geliked door
Antwoord
0 op 12 januari 2019

ik heb dat ook wel eens berekent , Voor enkele drank soorten lukt 3,60 per liter niet omdat sommige ingrediënten uit buitenland moet worden besteld . absint rond €7,00 per liter cuffs& buttons € 4,00 p/l vodka € 1,40 . P/li
Vroeger maakte ik wel meer dan 500l per jaar tegenwoordig haal ik de 60 liter niet .

qua installatie ? veel spul is bij mij al oud dus afgeschreven. duurste was mij ozon generator apparaat fl 120 gulden in die tijd , eikenvaten waren iets van 60 gulden per stuk ( uitschrapen en opnieuw branden kunnen ze lang mee -) .
Mijn gistvaten komen van caravan shop .
€15, per stuk .
koelwater pompje van vijvershop €30,

onlangs nog voor iemand een ketel met kolom en koeler gemaakt Materiaal kosten € 75,–
Brander erbij voor € 25 euro bij 2e hand horeca materialen handel .
blauw Koel water vat 200l €10 , van MP .
een pompje en wat slang €55,00
Verder materialen gehaald waardoor hij leuk bezig kon . ( omdat jubbega dicht bij is heeft hij daar Sg , thermo en alcohol meters gehaald )
Zijn totale investering aan materiaal was nog geen €350,00
Hij heeft inmiddels meer liters gemaakt dan ik vorig jaar .

  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
3 op 12 januari 2019

Hi Robbert

Hoe haal je de 1,40 euro per liter voor die wodka ?  Spreek je dan over 40 graden wodka ?

 

Hoeveel liter aan 40 graden haal je uit 1 kg suiker ?

Forum Lid
op 12 januari 2019

ik maak vodka traditioneel . dus niet van suiker ! ik woon in aardappel . graan en (voeder) bieten gebied .
Aardappels die niet naar de supermarkten gaan . dus ongesorteerd zijn prima om te vergisten .
Distileren op potstill overhalen 1/3 x 1/3 en dan op drink sterkte brengen tot 42% met water
Simpeler kan niet .

Forum Lid
op 12 januari 2019
ik maak vodka traditioneel . dus niet van suiker ! ik woon in aardappel . graan en (voeder) bieten gebied . Aardappels die niet naar de supermarkten gaan . dus ongesorteerd zijn prima om te vergisten . Distileren op potstill overhalen 1/3 x 1/3 en dan op drink sterkte brengen tot 42% met water Simpeler kan niet . Van Robbert

 

Begrepen.

Is altijd handig als je je grondstoffen niet hoeft te betalen 🙂

Dan is prijs van 1 tot 1,5 per liter zeker haalbaar.

 

 

Forum Lid
op 12 januari 2019

Ik betaal wel iets voor de grondstoffen maar 2e keus aardappelen zijn bij elke aardappelboer niet duur , meel en scheut yoghurt gebruik je maar klein beetje uit voor de gist te maken.
eventueel maak je wat mout van wat graan ( ook bij boer vandaan )
Of je vriest de aardappelpuree kapot en vergist het zo.
duurste is gas onder ketel 😅😅

Toon meer reacties
  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
4 op 12 januari 2019

Toen ik begon te tellen, bedacht ik het volgende. Bier kost me €0.75 L, zonder stroom, en vaten en flessen te tellen. Fruit stoken , gaat alleen om smaak, de prijs interesseert me totaal niet. Maar als ik tel, zonder afschrijving, ben ik voor mijn fruitdranken, Water, Gist en Stroom kwijt. De aangekochte flessen zijn duurder.

Maar dit is de reden van mijn hobby (die binnen het jaar al verder gaat dan stoken alleen).

Fruit hangt aan de bomen, granen etc., staan op Bio-Brouwmaat site, en verder kopen wat je nodig hebt. Vooral niet tellen. Als ik het voor de kosten doe, daar drink ik te weinig voor. Tegen dat ik uit de kosten ben, is het materiaal versleten. Ik Brouw nu bier, terwijl ik nooit geen bier meer dronk, en om zelf te brouwen moet het Bio voor mij zijn. Het meeste bier kan veel beter, maar commercieel veel te duur. Overigens als ik budget heb en een StillDragon kolom ga samenstellen, TJA….., dan moet er nog een Alambic  Charentais komen, het verlanglijstje is groter dan wat ik nu bezit. Heb nu , een 12 liter kolom, een Grainfather, een Au-bain Marie ketel, MJ vergistingsvaten, en werkmateriaal . Mijn wederhelft ruikt liever de geur van mijn vergistingsvaten, dan goedkope parfum, dus daar krijg ik geen bezwaar. zo lang als ik maar binnen budget en buiten verslavingszorg blijf. 

Forum Lid
op 12 januari 2019

zo is het hier ook ik heb 3 vaten van 30l voor suiker vergisting die altijd vol zijn en ik heb vaten ong. 1500l voor mijn fruit ik heb meer dan 30 fruitbomen en nog wat struiken maar volgende week wordt alles kort gesnoeid want ik kon vorig jaar niet alles verwerken dus even een sabatjaar voor de bomen en ik heb nog ongeveer 1000l in de vaten zitten om te stoken

ik stook 2 tot3 keer per week en ja met de sneeuw die er nu ligt wat moet men anders doen 

schol vrienden gr erik

Forum Lid
op 12 januari 2019

Precies het is hobby dus rekenen is verder zinloos .
Ik weet eigenlijk niet waarom ik het nog doe . vroeger uit interesse en hobby .
Ik denk dat het na 39 – 40 jaar een gewoonte is geworden net als smorgens de nieuws berichten lezen ,tukkie na werk op de bank en voor de nacht bij de beesten langs . 😅

Forum Lid
op 12 januari 2019

Robbert

ja ik ben nog niet zolang bezig eerst sinds 2015 dat ik hier woon vroeger was ik ganse week uit huis voor mijn werk maar ja nu heb ik een hobby nodig en zeker in de winter dus stoken en ja ik reken niks uit en als ik wat nodig heb bestel of koop ik het gewoon

mijn vrouw haar honden en ik mijn stoken

 

Forum Lid
op 12 januari 2019

Zo heeft iedereen zijn vermaak en ik zeg altijd als het om kosten gaat ” een paard op stal is duurder”

Toon meer reacties
  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
2 op 12 januari 2019

Ik tel al niet eens  😉
Het is een hobby

Forum Lid
op 12 januari 2019

Een hobby die snel uit de hand loopt maar je krijgt er heel voor terug. Bewijs is het succes van stookwinkel 

Forum Lid
op 12 januari 2019

Ook er zijn natuurlijk
een heleboel producten gekomen waardoor het simpeler is geworden Om thuis te stoken . kant en klare gisten , half automatische ketels , digitale metertjes . de even roeren en klaar is klara essences , Google en forum.
Ik moest me redden met een paar oude leerboeken likeur en wijn industrie , handboek brouwerij die ik kreeg bij mijn stage een stapel 2e hand laboratorium glas en wat Keulse poten .
😊

Toon meer reacties
  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
1 op 12 januari 2019

Wel wel.

Belgen hebben de reputatie bourgondische bon vivants te zijn terwijl nederlanders eerder protestants karig zouden zijn.

Nu blijkt dat we in het zuiden onze hobby tenminste vanuit de economische kant bekijken terwijl jullie daar in het noorden er maar op los doen zonder te veel wakker te liggen van kosten.

Daar gaan de vooroordelen en stereotiepe  🙂

 

Uiteraard is het ons niet om de kosten te doen, het is tenslotte een hobby, maar het is altijd goed om te weten hoe het kostenplaatje eruit ziet.  Althans, dan denk ik.

 

 

 

 

 

Forum Lid
op 12 januari 2019

helaas Psycat kan ik dat niet uitleggen . maar ik ben dan ook niet hier in het noorden geboren. 😅😅

Toon meer reacties
  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
0 op 13 januari 2019

Ik hou de kosten ook wel bij, min of meer.

Ik ga er van uit dat de installatie amper slijt en dus later voor minstens dezelfde prijs te verkopen is. Een deel is trouwens gratis: mijn laatste 10-liter ketel kreeg ik gratis en een paar meter pijp was ook gratis. Mijn grote ketel, die indertijd door de bouwer verkocht was voor fl 60, kon ik nu overnemen voor een kratje Grolsch beugelflessen, pakweg EUR 15. Aanpassen zal ongeveer evenveel gekost hebben: sloophout kost niks.

Wat betreft ingrediënten: die prijzen wisselen nogal. Ik reken niet alle gas voor het verhitten van vruchten en suiker, maar hou wel bij wat ik verstook bij het stoken.

Gisteren een fijnstook van kweeperenspoeling gedaan. Dat kwam uit op EUR 3,33 per liter 40 %. Besteed aan gist, suiker en gas: de kweeperen waren gratis.

Vorig jaar kwam een appelbrand uit op pakweg EUR 15 of zo per liter, als ik het appelsap had moeten betalen.

Hoe dan ook: mijn eigen drank is goedkoper dan die uit de winkel.

  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
1 op 13 januari 2019

Hello

Productie kost blijkbaar tussen de 3 en 4 euro per liter 40 graden.  Ik denk dat dit voor de meeste van ons zal opgaan. 

Natuurlijk zonder het afschrijven installatie, werkuren, (mooie) fles, etiket ea.

Niet slecht

 

 

 

 

 

 

Forum Lid
op 13 januari 2019

Kosten van mij ketel 100 ltr.€125- brander €22.50 alc.meter €3. De rest gratis,flessen vaten etc.een fles drank van 0.7 liter van 40% kost mij 0.20 cent.

Toon meer reacties
  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
1 op 14 januari 2019

28 cent per liter !

Dat is minder dan we hier in het zuiden betalen voor de gas.

 

 

Forum Lid
op 15 januari 2019

Je kunt ook beter aan de kraan van het vaatje hangen,dan aan de gaskraan.als je slim bent hoeft het niet duur te zijn,je kunt het zo duir maken als je wil.

Toon meer reacties
  • Geliked door
Antwoord
Annuleren
4 op 15 januari 2019

Volledig met je eens Chris

Ben wel benieuwd hoe je aan 28 cent per liter komt.  Je kan fruit gratis hebben zoals EVDS maar, voor zover ik weet, moet je nog steeds uitstoken.  Met hout zou je dat weliswaar heel goedkoop kunnen doen maar om 28 cent per liter te bereiken …..

Forum Lid
op 15 januari 2019

Psycat

 ja mijn fruit is gratis maar wel veel werk plukken bomen snoeien fruit malen 

mijn gist voor fruit kost €30 voor 500gram

 en mijn T500 draait ook niet gratis maar  berekend heb ik dat nooit maar het plezier dat ik erbij heb is onbetaalbaar en het kost elke keer wel wat juist een takken ketting zaag gekocht en dat is ook weer geld en zo gaat het maar door en zo kan je eigenlijk geen prijs berekenen

gr erik

Forum Lid
op 15 januari 2019

Fruit kosten 0 water regenwater gas fles lpg €19-€22 gist kilo €3.50 stook ik 350 kilo mee,opbrengst ongeveer 80 ltr van 40% €25.00 gedeeld door 80ltr is €0.32 per liter in een fles zit 0.70 ltr.80 ltr gedeeld door 0.70 is 114 flessen gedeeld door€25 is €0.21.9 cent.maar ik kan daar nog de gist af tellen was wilde vergisting dus min €3.50 dus €0.20  ok de afschrijvin van materiaal brander,€27.50 ketel €125.de rest heb ik gratis vaten flessen etc.dus is het best rendabel te stoken,en je kunt je hobby zo duur maken als je wil,op een rolex word het 12 uur op een horloge van €10 ook.

Forum Lid
op 16 januari 2019

Hi Chris

28 cent of minder dan halve euro :  Heel scherp en heel effectief geproduceerd.

Klop je iedereen mee denk ik.

🙂

1 gasfles (kost overigens rond de 30 euro in Belgie) om equivalent van 35 kg suiker te stoken en daar 80 liter van 40 graden mee bereiken is heel puik. 

Super efficient werk.  Proficiat

 

 

 

Forum Lid
op 16 januari 2019

Ik vind het juist leuk om te bewijzen dat je met niet veel kosten ook kan stoken.zo schrik je een beginnende stoker niet af ik bewijs zo dat het niet veel hoefd te kosten en  evengoed een mooie opbrengst krijg.

 

Toon meer reacties
  • Geliked door
Antwoord
Annuleren