Meldingen
Alles wissen

'Pectinemist of fruitwaas in cider


Berichten: 201
Topic starter
(@gerard01)
Estimable Member
Deelgenomen: 3 jaar geleden

Ik heb vorig jaar 250 kilo appels/peren laten persen en pasteuriseren. En nu begonnen om er cider van te maken, Sg begin 1.050, terug gebracht naar Sg 1.040 en Sg eind 1.000 dus 4.6% alcohol. Omdat ik de gepasteuriseerde appel/peren sap gebruik is de van nature aanwezige pectine 'vastgekookt', omdat de basis sap al steriel was is de kans op wilde groei klein en is de troebeling nu puur een mix van gefixeerde pectine.  Nu heb ik een AI gevraagd wat te doen hier tegen en een AI is niet al wetend en geeft regelmatig de verkeerd antwoord (bijna een mens). Hij stelde voor om pectinase enzym toe te voegen, 7 tot 10 dagen wachten en dan te klaren met bentoniet (dat ga ik dus echt niet doen). Ik wacht gewoon geduldig tot het geklaard is 🙂

Dus mijn vraag is: hoe halen jullie de fruitwaas uit 25 liter appel/peren stookwijn? 


Beantwoorden
10 reacties
1 Beantwoorden
(@gerard01)
Deelgenomen: 3 jaar geleden

Estimable Member
Berichten: 201

Update, op de foto links zonder de pectinase enzym en rechts met, beide geklaard met Turbo clear. Opgelost 😃

1786954194-IMG_6893.jpeg

Beantwoorden
Berichten: 201
Topic starter
(@gerard01)
Estimable Member
Deelgenomen: 3 jaar geleden

Voor klaren gebruik ik, als ik het in huis hebt Turbo Clear, vooral als ik weinig tijd heb. Turbo Clear erin (voor de beginners volg de instructie op de verpakking :)) , wachten dus het helder is. Overhevelen naar een schoonvat, 140 gram suiker oplossen in lauw water (7 gram suiker per liter), dan een mestpunt cider gist erbij. Door roeren tot het goed verdeeld is en bottelen maar.


Beantwoorden
8 Reacties
rummy dummy
(@rummy-dummy)
Deelgenomen: 5 jaar geleden

Reputable Member
Berichten: 200

@gerard01 werkt dit hetzelfde als vislijm? Ik heb met beide geen ervaring mede omdat ik bang ben voor een extra smaakje omdat je toch weer wat toevoegd aan je drankje, klopt dit?

Grt Rummy


Beantwoorden
(@gerard01)
Deelgenomen: 3 jaar geleden

Estimable Member
Berichten: 201

@rummy-dummy vislijm heb ik geen ervaring mee, maar linker appel cider 6.5% smaakte goed.


Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 9 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10968

@gerard01 vislijm ,caseine ,  eiwit zijn goede klarings middelen . Worden al eeuwen in ook wijnindustrie toegepast .  Caseine en eiwit zijn goedkoop en ook bijna altijd voorhanden en natuurlijke producten dus geen chemische samenstelling ! ( niet vegan ! ) daarnaast zijn bentoniet en kieselguhr ook bruikbaar .  In aantal gevallen waarbij de vertroebeling door etherische olieen komt kun je gewoon de drank in vriezer zetten waardoor de olieen stollen en dan kun je simpel met koffiefilter zakje of keuken papier het uitfilteren .  


Beantwoorden
rummy dummy
(@rummy-dummy)
Deelgenomen: 5 jaar geleden

Reputable Member
Berichten: 200

Hoe zou het klaren met eiwit in zijn werk gaan en word de drank dan niet bederfelijk?

Eerst op het forum gezocht naar het antwoord maar kwam 99 blz tegen ovrr eiwit of klaren en er niet echt uit het als chatgpt


Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 9 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10968

@rummy-dummy simpelste is   . Neem 1/5   deel eiwit van een ei klop dit tot schuim.

Neem dan ongeveer 30 cc van een liter drank roer daarin 1/5  deel van eiwit door  

Giet dit al roerend door de drank. 

Laat het uitvlokken en neerslaan . En filter het bezinksel uit.

Werkt beter dan synthetische clear middelen 

Nee het is niet bederfelijke immers met filteren ben je al het eiwit kwijt.


Beantwoorden
rummy dummy
(@rummy-dummy)
Deelgenomen: 5 jaar geleden

Reputable Member
Berichten: 200

@robbert bedankt voor de reactie deze gaat op de harde schijf mocht het nodig zijn, is puur natuur wat mij aantrekt 

Rummy


Beantwoorden
(@gerard01)
Deelgenomen: 3 jaar geleden

Estimable Member
Berichten: 201

@robbert dank voor je antwoord, eiwit nog niet geprobeerd, wel magere melk voor de likeuren, werkt magere melk ook op cider stookwijn?


Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 9 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10968

@gerard01 melk in stookwijn word meest  toegepast  tegen overkoken / spugen van de ketel of als vertrager.

melk in stookwijn vormt caseĂŻne vlokken . Dit en de kalk zorgen dat de alcohol makkelijker vrijkomt en geeft dus schoner alcohol.

Het neemt dus ook smaak weg ! 

Als je een cider die troebel is gaat stoken zou je deze gewoon in ketel kunnen doen . Zelfs inclusief eventueel pulp. Immers destilleren maakt het zelf al helder. 

Tenzij je een ketel hebt die uitsluitend geschikt is voor verwerken van helder product , defecte ketel of slechte kwaliteit stookwijn dan zou je de cider moeten filteren 

Wanneer je een ketel type hebt die snel aanbrand kun je een kookzak gebruiken en  bodem rooster of   ketel au bain marie verwarmen  indien mogeljjk.

Juiste type ketel bij product gebruiken is ook van belang . Er is geen algemene ketel waarmee alle vormen van product mee kan verwerkt.


Beantwoorden
Deel:

©2026 Powered by Solydee Advies & IT

Login met je gegevens

Je gegevens vergeten?